Szampony peelingujące Anwen. Czy działają? I jak je stosować?

Autor: Anwen

Szampony peelingujące Anwen. Czy działają? I jak je stosować?

Choć szampony peelingujące mamy w ofercie Anwen od dłuższego czasu, nadal otrzymujemy pytania dotyczące ich skuteczności i stosowania. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tej grupy szamponów o pomoc poprosiliśmy trycholog Edytę Pawluś z Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie.

Czym są szampony peelingujące?

Szampony peelingujące Anwen były pierwszymi szamponami do dokładnego oczyszczania skóry głowy w Polsce. Na rynku brakowało produktów pozwalających na dokładne, a jednocześnie delikatne i wygodne złuszczanie. Pomysł samodzielnie przygotowywanych peelingów na bazie cukru i zwykłego szamponu, choć teoretycznie może być skuteczny, w praktyce okazuje się być bardzo uciążliwy. I z pewnością nie zachęca do regularnego stosowania. A  to jest kluczowe dla osiągnięcia najlepszych rezultatów złuszczania skalpu.

W 2017 roku Anwen rozpoczęła sprzedaż pierwszego produktu jakim był Mint It Up, czyli miętowego szamponu peelingującego z drobinkami z pestek moreli. Część naszych klientek miała problem z ich wypłukiwaniem, więc dwa lata później w 2019 dołączył do niego Wake It Up czyli kawowy szampon enzymatyczny. Mint It Up, nadal znajduje się w ofercie Anwen, bo znaczna część klientów bardzo go sobie ceni.

Jakie efekty daje szampon peelingujący?

Obydwa szampony mają zbliżoną bazę oparta na mocnym detergencie – SLES, którego zadaniem jest mocne oczyszczanie zarówno skalpu, jak i włosów na całej długości. Jeżeli nadal przeraża cię SLES, odsyłamy do naszego posta na temat detergentów, których nie zawsze należy się obawiać.  W obydwu szamponach znajduje się także enzym probiotyczny działający złuszczająco. Wake It Up dodatkowo zawiera mocznik, który wzmacnia jego zdolności keratolityczne. W Mint It Up to zadanie realizują wspomniane już drobinki pestek moreli.

Na zdjęciach „przed” i „po” zastosowaniu szamponów złuszczających wykonanych w gabinecie trychologicznym możecie zauważyć efekty ich działania. Wyraźnie widać, że skóra głowy została gruntownie odświeżona, obumarły naskórek usunięty, a włosy oczyszczone ze wszelkich substancji, które mogły się na nich nadbudować. Tak przygotowana skóra głowy będzie lepiej wchłaniać wszelkie substancje aktywne z preparatów pielęgnacyjnych, które zostaną zaaplikowane w kolejnych etapach pielęgnacji (np. wcierek, ampułek).

Poniżej widoczne są efekty użycia delikatnego szamponu enzymatycznego – Wake It Up. 

Dobre rezultaty działania szamponów peelingujących zależą od dwóch kluczowych czynników, czyli dokładego masażu oraz odpowiedniego czasu działania szamponu. Żaden z szamponów złuszczających nie zadziała jeśli jest używany jak zwykły szampon. Peeling wymaga czasu i delikatnego, ale dokładnego masażu skóry głowy. W przypadku złuszczającego szamponu enzymatycznego minimalny czas masażu to 6-10 minut. Zdaniem trychologa, szampony złuszczające przeznaczone są dla osób ze zdrową skórą głowy. Osoby z problemami skórnymi powinny zwrócić się o pomoc do specjalisty. W zależności od zmian na skórze głowy konieczna jest kompleksowa terapia zalecona przez specjalistę od włosów lub lekarza dermatologa.

Który szampon wybrać?

Chociaż teoretycznie obydwa szampony złuszczające Anwen mają podobne działanie, zalecamy jednak rozważyć, który z nich będzie odpowiedni dla rodzaju waszej skóry głowy i waszych włosów. Mint It Up prawdopodobnie bardziej sprawdzi się u osób, które mają przetłuszczającą się skóry głowę. Jest on polecany także mężczyznom. Z kolei Wake It Up może być lepszy dla osób z wrażliwym i podatnym na podrażnienia skalpem. Z pewnością zadowoli posiadaczki gęstych i/lub długich włosów, które stosując Mint It Up mogą mieć problemy z wypłukiwaniem drobinek.

Jak często stosować szampon złuszczający?

Podstawą jest regularność. Żadna kuracja włosowa nie będzie skuteczna jeśli będziemy ją przeprowadzać sporadycznie. Szampony peelingujące należy włączyć do pielęgnacji i stosować mniej więcej raz w tygodniu (przy codziennym myciu) lub co 5-6 mycie jeśli nie musimy aż tak często oczyszczać włosów. Oczywiście jest to tylko sugerowana częstotliwość. Każdy powinien ustalić ją jednak samodzielnie, obserwując stan włosów i ich potrzeby. Jeśli używamy sporej ilości produktów, które mogą zanieczyszczać skórę głowy (np. suche szampony czy produkty stylizujące) lub mieszkamy w mieście, które cechuje się dużym zanieczyszczeniem powietrza, to możemy po szampony peelingujące sięgać częściej. Jeśli natomiast mamy wrażliwą skórę głowy, której nie obciążamy dodatkowymi produktami, to tego rodzaju szampony możemy stosować rzadziej.

Zespół Anwen

Możesz również lubić

Napisz komentarz