Szklane opakowania. Luksus czy ekoświadomość?

Autor: Anwen
Szklane opakowania przeżywają renesans na rynku kosmetyków. Jeszcze niedawno kojarzone wyłącznie z luksusowymi markami, dziś kosmetyki w szklanych opakowaniach mają w swojej ofercie niemal wszystkie marki. Co przemawia za powszechnym stosowaniem szklanych opakowań w kosmetyce? Czy za sukcesem szkła stoi marketing czy jednak rosnąca świadomość zarówno producentów, jak i klientów?

Szkło jako doskonały surowiec dla opakowań?

Powiedzmy to sobie od razu. Nie. Nie jest doskonałe. Ale poszukiwanie ideału nie ma sensu. Warto jednak mieć na uwadze właściwości szklanych opakowań, gdyż w określonych warunkach mogą być one lepszym rozwiązaniem, co nie oznacza, że jest idealne. Więcej na ten temat można przeczytać tu: [1], [2], [3].

Tak jak opakowania z tworzyw sztucznych czy aluminium szkło ma liczne wady, ale też zalety. I o tym warto pamiętać. Nim przejdziemy do zalet, skoncentrujmy się na wadach. A w przypadku szklanych opakowań wykorzystywanych w kosmetyce nie jest ich aż tak dużo. Zaliczyć do nich można przede wszystkim kruchość szkoła oraz dość dużą wagę szklanych opakowań, co przekłada się na problemy z ich transportem.

Podstawową wadą szkła, a za tym szklanych opakowań jest wrażliwość, kruchość, co z kolei przekłada się na problemy z transportem. I choć problem ten dotyczy bardziej producentów i dystrybutorów kosmetyków w szklanych opakowaniach, to wszyscy dbający o ochronę środowiska muszą mieć świadomość, że choć szkoło samo w sobie może być określane jako surowiec ekologiczny, to już system zabezpieczania szklanych opakowań do transportu oraz sam transport niekoniecznie takimi są. Zabezpieczenie szklanych opakowań wymaga zastosowania dodatkowych materiałów, jak chociażby folia czy nawet bardziej ekologiczny papier. Ale jednak! No i kwestia transportu. Większa waga opakowań szklanych w porównaniu z opakowaniami z tworzyw sztucznych czy aluminium, a także konieczność właściwego pakowania kosmetyków w szkle, aby zapobiec uszkodzeniom (zgnieceniu), powodują konieczność zwiększenia jednostek transportowych, a za tym idzie zwiększona emisja zanieczyszczeń. Pewnym ograniczeniem szklanych opakowań wykorzystywanych w kosmetyce są różnego rodzaju zamknięcia, pompki czy dyfuzory, produkowane z tworzyw sztucznych, metali lub materiałów mieszanych. Ich obecność jest niezbędna, zwłaszcza w kosmetykach wymagających ograniczenia dostępu powietrza (zamknięcia airless).  

A jakie są zalety szkła i szklanych opakowań?

Zacznijmy od estetycznych, które w przypadku przemysłu kosmetycznego są niezwykle ważne. Nie oszukujmy się. Każdy chce mieć pięknie wyglądający kosmetyk, który cieszy oko, uprzyjemnia proces pielęgnacji i zwyczajnie cieszy. I takie są właśnie szklane opakowania. Solidne, piękne, nawet w przypadku minimalistycznych form i kształtów, błyszczące lub matowe, same w sobie mogą być ozdobą.

Istotną zaletą szklanych opakowań są ich właściwości ochronne. Zapewniają one doskonałą barierowość i ochronę produktów nie tylko przed czynnikami zewnętrznymi (biologicznymi), ale także w zależności od koloru opakowania przed promieniowaniem UV [3]. Oczywiście dotyczy to produktu do momentu otwarcia. Szklane opakowania mogą doskonale zabezpieczać kosmetyk także po otwarciu, ale z zachowaniem właściwych zasad użytkowania produktu (np. przy użyciu czystej szpatułki). Ponadto z uwagi na właściwości szkła nie reaguje ono z substancjami zawartymi w kosmetykach. Co może się zdarzyć w przypadku opakowań z tworzyw sztucznych. Dotyczy to głównie produktów perfumowanych.

A co ze środowiskiem? Czy używając szklanych opakowań dbamy o nie?

I tak i nie, co stwierdza na swoim blogu Przemek Poszwa Eko-logicznie.com. Odsyłamy do posta „O jednorazowości opakowań szklanych, czyli recykling szkła w praktyce”, w którym temat recyklinowalności szklanych opakowań został wyczerpująco przedstawiony.

Możliwość „nieskończonej przetwarzalności szkła” nie jest tak oczywista. Problemem jest sposób gromadzenia szkła, sposób jego przetwarzania, a także wymagania dotyczące „czystości” szkła wykorzystywanego ponownie. Oficjalnie w Europie recyklinowi poddawane jest około 75-76% szklanych opakowań [3], przy czym występują znaczne różnice pomiędzy poszczególnymi państwami. Przykładowo liderem jest Szwecja, która recyklinguje 97% szklanych opakowań. Najmniej z  recyklingują Grecja (36%), Węgry (34%) i Malta (30%). Polska jest mniej więcej w połowie i wg danych FEVE w 2017 roku poddawała recyklingowi 62% szklanych opakowań [3]. Możliwości recyklingu nawet teoretycznie doskonałego surowca zależą m.in. od możliwości zbiórki i selekcji szkła, jakości sortowania, rozwiązania technologiczne pozwalające na przetwarzanie.

Szklane opakowania w Anwen!

W Anwen zdecydowaliśmy się na wprowadzenie szklanych opakowań mimo świadomości licznych problemów związanych z zabezpieczaniem szklanych opakowań oraz ich transportem. Na razie nasze w szkle dostępne są nasze maski (link), oleje oraz świece. Korzystamy z brązowych, minimalistycznych słoików, które zapewniają doskonałą barierowość. Słoiki zostały dobrane tak, aby bez problemu możliwe było wydobycie produktu. Solidne, trwałe opakowania nadają się do ponownego wykorzystania. Zadbaliśmy o to, aby wieczka, choć wykonane  z tworzywa sztucznego, były trwałe i umożliwiały korzystanie z opakowań w innych celach. Liczymy, że zyskają coraz większe grono zwolenników.

Źródła:

[1] Glass vs. Plastic – What’s the more climate-friendly packaging material?, https://ecochain.com/story/case-study-packaging-plastic-vs-glass/ (10.04.2021).

[2] P. Poszwa, 2020, O jednorazowości opakowań szklanych, czyli recykling szkła w praktyce, Ekologicznie.com, https://eko-logicznie.com/fakty-i-mity/o-jednorazowosci-opakowan-szklanych-czyli-recykling-szkla-w-praktyce/ (10.04.2021).

[3] P. Kardaś, 2020, Opakowania szklane, w: M. Dednarczyk i in. (red). Środowiskowe aspekty projektowania opakowań, Krajowa Izba Gospodarcza, Warszawa; https://kig.pl/wp-content/uploads/2020/08/EKO_PROJEKTOWANIE.pdf (10.04.2021).

Możesz również lubić

Napisz komentarz